"Ақмола облысы білім басқармасының Егіндікөл ауданы бойынша білім бөлімі Егіндікөл ауылының №1 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №1 села Егиндыколь отдела образования по Егиндыкольскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

     

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Мейірімділік-асыл қасиет

07.02.2017

Мейірімділік-асыл қасиет

Мақсаты:

білімділік: балалардың «мейірімділік», «қайырымдылық» құндылықтары туралы түсініктерін

кеңейту;

дамытушылық: оқушылардың психологиялық ой-өрісін, ойлау

қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге үйрету;

тәрбиелік: оқушыларды мейірімділікке,қайырымдылыққа,кішіпейілдікке тәрбиелеу.

Міндеттері:

-мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді;

-өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамиды;

-мейірбандылыққа тәрбиеленеді.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Әдісі: Түсіндіру, сұрақ –жауап,әңгімелеу.

Көрнекі құралдар: Бейнефильм, слайдтар,оқулық,суреттер.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

-оқушылардың назарын сабаққа аударту;

-психологиялық дайындық;

Тыныштық сәті

-Саламатсыздар ма құрметті оқушылар және ұстаздар!Бүгінгі

біздің өзін-өзі тану пәнінен «Мейірімділік-асыл қасиет» тақырыбындағы ашық

сабағымызға қош келдіңіздер.Сабағымызды бастау үшін балалар барлығымыз әуен

тыңдайық. Енді балалар  менің  айтқанымды қайталап қимылмен

көрсетеміз. (баяу музыка қосылып тұрады)

-Балалар бір-бірімізге ризашылығымызды білдіріп қол

соғып қояйық.

Топқа бөлінеміз:

1-топ «Көріктілер»

2-топ «Мейірімділер»

3-топ «Ақылдылар»

4-топ «Сымбаттылар»

(Оқушылардан өздерінің топтарының ат туралы не

білетіндерін сұрау)

Қызығушылықты ояту  (бейнеролик көру)

-Балалар сендер мейірімділік дегенді қалай

түсінесіңдер?

(балалар жауабы)

Сары тауық пен балапандар мультдфилімін көру

 

 

 

Жаңа сабақ:

-Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы

«Мейірімділік-асыл қасиет», Біз бүгінгі сабақта адамның жақсы қасиеттерінің

бірі мейірімділік туралы әңгімелесеміз. Адамдардың бір-біріне деген мейір

шапағаты -әдептілік белгісі , сол туралы білеміз. Адамдар бір-біріне жылы

сезімін білдіріп, тек жақсылық ойлау, игілік жасау арқылы мейірімділік таныта

алады.

Сұрақтар:

1. Сары тауық өз балапандарын қандай жақсы қасиеттерге

баулыды?

2. Сары тауық өз аналық мейірімін қалай көрсете білді?

3. «Күн ашылып, ана жүрегіндей жадырады» дегенді қалай

түсінесіңдер?

4. Сендер біреуге мейірімділік танытқан кезде қандай

сезімге бөлендіңдер?

(балалар жауабы)

1Тапсырма: (интер-белсенді

тақтамен жұмыс)

-Сары тауық өзінің  бойында бар, қандай жақсы қасиеттерді балапанына

үйретті? Сол жақсы қасиеттерді балапанның бойына жабыстырамыз, ал қандай

 жағымсыз қасиеттер балапанның бойында болмау керек соларды

  себетке  саламыз.

2.«Болады-болмайды» тренингі

(оқушылар шеңберге тұрады, мұғалім болатын нәрселерді айтқанда оқушылар

қолдарын үш рет шапалақтайды, ал болмайтын нәрселерді айтқанда қолдарын бір рет

шапалақтайды)

-Мейірімді болуға .... (болады),

 Кешірімді болуға .... (болады),

 Қатыгез  болуға .... (болмайды),

 Тәртіпті болуға .... (болады),

 Әдепті болуға .... (болады),

 Ұрысқақ болуға.... (болмайды),

 Сыпайы болуға .... (болады),

 Қайырымды болуға .... (болады),

 Бұзық болуға .... (болмайды),

 Бауырмал болуға .... (болады),

 Ақылды болуға ..... (болады),

 Мақтаншақ болуға .... (болмайды),

 Шыншыл  болуға .... (болады),

 Арам болуға .... (болмайды),

 Маман болуға .... (болады),

 Жаман болуға .... (болмайды),

 Айтпақшы,

 Жаман болуға ....! (болмайды).

Мұғалім:

-Балалар жаңа өздерің мультфильмде көргендей сары тауық балапандарына

бір-біріне адал, қамқор,мейірімді болуды үйретіп жатыр, ал сендерге балалар

жақсы болуды, мейірімді болуды кім үйретеді?     (оқушылар жауабы)

- Дұрыс балалар, сендерге мейірімді болуды мектепте ұстаздарың, үйде 

аналарың үйретеді. Ендеше сол  өзіміздің  аналарымыз туралы айтайық,

ол қандай адам? (баяу музыка ойнап тұрады)

             

кішіпейіл 

                

  мейірімді           

           бауырмал          

            

            

 сыпайы                         

                                       кешірімді

                                                        

Ана                     

                     

                     

 

                   

әдепті                       

жақсы                   

жанашыр

Дәйексөз:

Мұғалім тақтадағы   «Мейірімділікті анадан үйрен» деген халық

даналығын жазып қояды және оның мәнін түсіндіреді.

 Ана - халық ұғымында жаратушы. Олай дейтініміз табиғаттың жаратқан

иесі адамды дүниеге әкелуші - Ана. Ал барлық нәрсенің дүниеге келуі үлкен

мейірім мен шапағаттан пайда болады. Табиғаттың барлық жанға бірдей мейірімді

болуы сондықтан. Адамның да ананың кіршіксіз мейірінен берілген мейірімділігін

сақтап қалуы өз қолында.

3 Тапсырма:«Кім және не мейірімді?»

түсіп қалған сөздерді орнына қою керек. (баяу музыка ойнап тұрады)

Күлімдеген .... мейірімді. (күн)

Кіршіксіз ақ ....  мейірімді! (қар)

Таза мөлдір....  мейірімді!  (су)

Бәрімізді көтеріп түрған  .... мейірімді!  (жер)

Аяулы .... мейірімді! (анам)

Қадірлі .... мейірімді! (әкем)

Әлпештеген .... мейірімді! (әжем)

Еркелеткен ....  мейірімді! (атам)

Жылы жүзді  .... мейірімді! (ұстазым)

Тату-тәтті .... мейірімді!  (достарым)

Мұғалім:

-Балалар  сендер өздеріңді мейірімді баламын деп санайсыңдар ма?

Ендеше  бәріміз бірге «Мейірімділік ағашын» өсірейік, ол үшін сендер

өздеріңді не үшін мейірімді санайтындарыңды айтып, «мейірімділік ағашына»

 жемістерді ілеміз.

Соңғы тыныштық сәті:

-       

Балалар,тыныштық

сақтап,үнсіз,қолымызды жүрегімізге қойып,жүрегімізді тыңдап көрейікші. Жүрек әр

түрлі сезімдерге толы. Олардың арасында жанашырлық,қамқорлық,аяушылық сезімдері

басым екенін сезініңдер. Сездіңдер ме,сезген болсаңдар, сендердің жүректерің

жылы да мейірімді. Олай болса,сендер де көп қайырымды істер жасап, қамқорлық

көрсете аласыңдар.

Смайликтер арқылы

кері байланыс орнату

-Балалар бүгін сабақта адам бойындағы тағы бір асыл

қасиет мейірімділік туралы білдіңдер. Осы сабақта өздеріңе не алдыңдар,

үйрендіңдер?

(оқушылар жауабы)

-Дұрыс балалар, адамдар  бір-біріне  әрқашан қамқоршы, адал, қиын

жағдайда қол ұшын беруі керек, әр күнін  күлімдеп қарсы алып, өзін

қоршаған  адамдарға,бауырларына  мейірімділік таныта білуі керек.

Үйге тапсырма:

-«Мейірімділік» кестесін толтырыңдар. Бірінші бағанға-мейірімді

істердің,екінші бағанға-мейірімді адамның қасиеттерінің тізімдемесін жасаңдар.

Бағалау:

-Балалар сіздер бүгін сабаққа  барлығыңыз өте жақсы қатыстыңыздар,

сондықтан мен сендерге алғысымды айтып, «мейірімділік гүлін» сыйлағым келіп

тұр. (оқушыларға  түрлі-түсті қағаздардан қиылған гүлдер беріледі)

«Жүректен-жүрекке» шеңбері

-Балалар барлығымыз шеңберге тұрып бір-бірімізге жүрек жылуын білдірейік.

Балалар  бір-біріне кезектесіп есімдеріна сай  жылы сөздер айтады,

мысалы «Салтанат сен ғажайыпсың, Алдияр сен ақкөңілсің т.б».

 

 

Просмотров: 787


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст