Сабақтың тақырыбы: Асқар Тоқмағамбетов. Сыбырлақ. |
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрхамит Н.Н. Күні: 14.10.2017 жыл | |||
СЫНЫП: 2 «Ә»
|
Қатысқан оқушылар саны: 18
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0 | ||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
· мұғалімнің көмегімен өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау; · өлеңді нақышына келтіріп, мәнерлеп оқу. | |||
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. | |||
Бағалау критерий |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | |||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | |||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | |||
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану, музыка | |||
Сабақтың жоспары | ||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері | ||
Басталуы 3 минут
7 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту: Сыныпты қалыпқа келтіру. - Сәлеметсіздерме құрметті оқушылар және қонақтар!!! Оқушылар барлығымыз шеңберге тұрып бір- бірімізбен 3 тілде амандасып алайық. Сәлеметсіздерме !!! Здраствуйте!!! Hello! Good morning!!! Психологиялық ахуал туғызу: Мейірімді жүрекпен Ақ пейілді тілекпен Амандасып алайық Бір жадырап қалайық. Осындай жақсы көңіл күймен сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлініп алайық. 1- топ: Әли мен Айя
2-топ: Балапанның достары
3- топ: Жандос және оның достары.
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Әнуарбек Дүйсенбиевтің «Ақылшым – мұғалім» өлеңін мәнерлеп оқу Оқушыларға 3-топқа тапсырмалар беру. 1-топ: Өлеңде кім туралы? ( мұғалім, дәрігер, құрылысшы) 2-топ: Өлеңнің авторы кім? (Әнуарбек Дүйсенбиев, Қадыр Мырза Әли, Абай Құнанбаев. Фариза Оңғарсынова.) 3-топ: Сөзжұмбақты шешу Өте керемет, барлықтарыңыз үй тапсырмасына белсенді дайындалып келіпсіздер. |
Суреттер арқылы топқа бөлу.
| ||
Жаңа білім 10 минут
|
Ал, енді жаңа сабағымызды бастамас бұрын мына бейнероликті тамашалайық? (оқушылар бейнебаянды көреді) Бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз: «Менің сыныптас достарым» деп аталады. Балалар, менің сыныптас достарым 3 тілде қалай айтылады. Қанеки, айтып көрініздерші? Менің сыныптас достарым – Мой одноклассники – My friends Оқушыларға сұрақтар қою: 1. Достық дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Шын досты қалай білуге болады? 3.Өзіңнің досың туралы не айтасың? 4. Дос болу үшін адам қандай болуы қажет? 5.Сыныптастар деген сөзді қалай түсіндіңіздер? 6. Достық туралы қандай мақал-мәтел білесіздер.
Сабақтың мақсатымен таныстыру. Мақсатқа сәйкес оқушылармен бірлесе отырып, жетістік критерийін анықтау. Оқулықпен жұмыс.
Әр топ мүшелері Асқар Тоқмағанбетовтың «Сыбырлақ» өлеңін мәнерлеп оқиды. Сыбырлақ Бір бала бар сыбырлақ, Аузы – мұрны жыбырлап, Әсте тыным таппайды, Құлағыңа сыбырлап.
Өзі де түк ұқпайды Отырғанда дыбырлап. Тыңдатпайды басқаға, Шыға қалса тақтаға.
Аузын ашып қымыңдап, Түк айта алмай ыңылдап, Қалды дей бер «Сыбырлақ», Бостан – босқа жыбырлап. Жеке жұмыс Оқылым. Түсініп оқы. Сыбырлақ. Асқар Тоқмағамбетов жайлы әңгімелеңіздер. - Сыбырлақ деген сөздің мағынасын қалай түсінесіздер? - Сенің сыныбыңда сыбырлақ оқушы бар ма? Айтылым Оқушылардың жауаптарын тыңдай отырып, қосымша мағлұмат беремін. Білу және түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Асқар Тоқмағамбетов (19 қыркүйек 1905 жыл, Қызылорда облысы,Тереңөзек ауданы (қазіргі Сырдария ауданы), бұрынғы 18-партия съезді атындағы кеңшар – 21 тамыз 1983, Қызылорда қ.) — қазақтың ақыны, жазушысы. «Батыр Әли» атты жыр жинағы бар. Асқар Тоқмағамбетов ( 1905 – 1983) |
Оқулық, А4 қағазға жазылған өлеңдер
| ||
Ортасы 10 минут
|
Топтық жұмыс. 1- топ: Сыбырлақ бала қандай? Сипаттап жаз 2-топ: Сыбырлақ балан жақсы жағынан сипаттап жаз. 3- топ: Көрініс арқылы көрсету Қолдану Оқулықтағы тапсырмаларды орындау. Жазылым. Дәптермен жұмыс. Сыбырлақ балаға мұндай жаман әдеттен аулақ болу үшін қандай кеңес берер едің? |
Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер
| ||
Сергіту сәті 2 минут |
Сергіту сәті
|
видеожазба | ||
Аяқталуы Сабақты бекіту 5 минут |
Жұптық жұмыс: « Түймедақ» гүлі Оқушылар қазір сіздердің алдарынызға түймедақ гүлін таратамын. Ол гүлдің ішінде р түрлі сұрақтар берілген. Сол сұрақтарға жаныңда отырған досың туралы қысқаша ақпарат жазасыздар. Оқушылар сынып бөлмесіне , жан-жағымызға қарайықшы. Кімдерді көріп тұрсыздар? - Сыныптас достарымызды. - Олай болса бүгінгі сабағымызда біз достарымызбен ғарыш әлеміне саяхат жасап, бір – бірімізді жақынырақ тани білдік.
|
Оқушылар дың жауаптары тыңдалады.
| ||
Бағалау
2 минут
Кері байланыс 2 минут |
Оқушылар бір – бірін смайликтер арқылы бағалайды. Топ мүшелері әр топты жеке бағалап шығады.
Ауызша оқушыларға кері байланыс бер. Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз қандай? Сіздерге сабақ несімен ұнады? Бүгінгі сабақтан қандай ой түйдіңіздер? |
Смаиликтер арқылы бір – бірін және топты бағалау
| ||
Үйге тапсырма: Асқар Тоқмағамбетовтың «Сыбырлақ» өлеңін мәнерлеп оқу. | ||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеремін)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеремін)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін білдім.
| ||||
Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру
№ |
Аты - жөні |
Үй жұмысының орындалуы |
Топ жұмысына қатысу белсенділігі |
Өз ойын ашық айтуы |
Қорытынды |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру
№ |
Аты - жөні |
Үй жұмысының орындалуы |
Топ жұмысына қатысу белсенділігі |
Өз ойын ашық айтуы |
Қорытынды |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Сабақтың бағалау критерийлерімен таныстыру
№ |
Аты - жөні |
Үй жұмысының орындалуы |
Топ жұмысына қатысу белсенділігі |
Өз ойын ашық айтуы |
Қорытынды |
1 |
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
Бекітемін:
Мектеп директоры:____________ Балтабаева Д.Қ.
Аудандық семинар
« Менің сыныптас достарым»
( ашық сабақ﴿
Өткізген: Нұрхамит Н.Н.
2017 – 2018 оқу жылы